Vazodilatačná infúzna liečba

Vazodilatačná infúzna liečba je indikovaná pri ochoreniach vnútorného ucha - teda nedoslýchavosti, pri tinnite (pískaní, šumení v ušiach) a závratoch spôsobených poruchou funkcie rovnovážneho aparátu. Doporučuje sa nielen pri akútnych ale aj chronických ťažkostiach ako prevencia zhoršovania nedoslýchavosti.


Princíp vazodilatačnej liečby

Vplyvom liečivých látok podávaných v infúzii dochádza k roztiahnutiu ciev, čo vedie k zlepšeniu prekrvenia mozgu a orgánov vnútorného ucha, čím sa dostáva k zmyslovým bunkám a nervom viac kyslíka. To potom spôsobuje zlepšenie ich funkcie. Pri akútnych poruchách sluchu alebo tinnite pridávame do infúzie i kortikoidy.


Alternatívy výkonu.

Alternatívou vazodilatačných infúzií je podávanie tabliet s obsahom rovnakej účinnej látky ako je v infúziách. Injekčné podávanie lieku je však účinnejšie a rýchlejšie nastupuje.


Predpokladaný účinok výkonu.

U náhlych porúch sluchu, liečených čo najskôr od ich vzniku, je snaha sluch vrátiť. Pri nedoslýchavosti trvajúcej dlhšiu dobu (i roky), u ktorých sa sluch zhoršuje postupne, slúži infúzna liečba ku spomaleniu rýchlosti zhoršovania sluchu. U šumení a zvonení v ušiach môže dôjsť ku zmierneniu ich intenzity a niekedy aj k úplnému zmiznutiu.


Postup pri prevádzaní výkonu

Aby bola liečba čo najúčinnejšia, podávame infúzie dlhší čas - minimálne 1,5 hodiny. Neoddeliteľnou súčasťou liečby je úprava životosprávy - kľudový režim, dostatok spánku, nefajčiť a nepiť alkohol, absencia hluku a obmedzenie stresových situácií. Ideálne je podanie 10 infúzií (každý pracovní deň jednu) s následným pokračovaním v tabletovej forme lieku.


Komplikácie a riziká vazodilatačnej terapie

Nežiadúce účinky sú zriedkavé a väčšinou len krátkodobé. Môže sa napríklad objaviť alergická reakcia na niektorú látku, pocity horúčavy alebo nevoľnosti, ale inak je infúzna liečba veľmi bezpečná a dobre tolerovaná.